Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół szpitalny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Wolbrom

Kościół szpitalny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Wolbrom

Drewniany kościół z zewnątrz od strony prezbiterium. Po lewej widać fragment ogrodzenia. Przy kościele stoją dwa duże drzewa.

ul. Mariacka, 32-340 Wolbrom Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 326441027
Świątynię, nazywaną też kościółkiem mariackim lub szpitalnym, zbudowano w pierwszej połowie XVII wieku na przedmieściu łobzowskim. Pięknie odnowiony wczesnobarokowy kościół jest dziś perłą sakralnej architektury drewnianej i rzadkim przykładem zastosowania barokowych form architektury murowanej w drewnianej budowli.

Kościół w 1638 roku ufundował krakowski szlachcic Marcin Wolbram, potomek założycieli miasta. Konsekrowano go w 1672 roku. Od początku był przyszpitalnym kościołem działającego od XIV wieku szpitala z przytułkiem dla ubogich, pierwszy raz wzmiankowanego w 1473 roku. Była to parafia szpitalna pod patronatem rajców miejskich, a szpital działał jeszcze w 1885 roku. Po jego likwidacji kościół popadł w ruinę. Po II wojnie światowej był rzadko używany, przez kilka lat nauczano w nim religii. W latach 1986–2008, dzięki proboszczowi parafii świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, księdzu kanonikowi Stanisławowi Sapilewskiemu, przeprowadzono konserwację kościółka.

Świątynia to nieduży obiekt o unikatowej, zwartej bryle, konstrukcji zrębowej z drewna modrzewiowego, składający się z kwadratowej nawy z kruchtą i mniejszego, kwadratowego prezbiterium zamkniętego trójbocznie. Barokową fasadę podzieloną na trzy części pionowymi, drewnianymi słupami, o brzegach w kształcie litery S, wieńczy trójkątny szczyt okolony wolutami z końca XIX wieku i wysoka czworoboczna wieżyczka sygnaturkowa z latarnią i hełmem. We wnęce fasady nad kruchtą umieszczono figurę Matki Bożej. Wnętrze kryje polichromowane sklepienie żebrowe, ściany pokrywa barokowa polichromia iluzjonistyczna i figuralno-geometryczna. W nawie do okien w południowej ścianie namalowano symetryczne okna na ścianie północnej. Uwagę zwracają trzy barokowe, drewniane ołtarze, w tym polichromowany i złocony ołtarz główny z połowy XVII wieku z obrazem Matki Bożej. W kruchcie wisi barokowy, drewniany, polichromowany krucyfiks z XVII wieku z figurą Chrystusa z końca XIX wieku.

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści