Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Parafialne imienia Jana Wnęka Odporyszów

Muzeum Parafialne imienia Jana Wnęka Odporyszów

Na ścianie wiszą niewielkie drewniane, sakralne rzeźby Jana Wnęka. Są to apostołowie, Matka Boża, Trzej Królowie, nauczający Chrystus z księgą na kolanach, dalej na ciemnej ścianie anioł, Chrystus biczowany. Przy rzeźbach wiszą kartki z opisami.

Odporyszów, Plac Kościelny 1, 33-240 Żabno Region turystyczny: Tarnów i okolice

tel. +48 146456984
Muzeum noszące imię Jana Wnęka, człowieka, który chciał latać, mieści się przy kościele Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Znajdują się w nim zbiory sakralne, rzeźby i pamiątki po cenionym ludowym rzeźbiarzu i konstruktorze. Placówka jest filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, opiekują się nią Księża Misjonarze ze zgromadzenia świętego Wincentego à Paulo.

W 1849 roku proboszcz Stanisław Morgenstern ożywił kult Matki Boskiej Odporyszowskiej oraz wyremontował i wyposażył kościół. Ogłosił też konkurs na wykonanie rzeźb, na który zgłosił się rzeźbiarz samouk Jan Wnęk. Z pomocą kilku cieśli wykonał on ponad 200 rzeźb do zespołu 52 kaplic oraz płaskorzeźby na przykościelny mur. Oprócz rzeźbienia Jan Wnęk, urodzony w Kaczówce koło Dąbrowy Tarnowskiej, a mieszkający w Odporyszowie, marzył też o lataniu. Chciał zbudować pierwszy na świecie statek powietrzny cięższy od powietrza. Obserwował ptaki i na wzór ptasich skrzydeł zbudował maszynę latającą, lotnię o drewnianym szkielecie z naciągniętym płótnem. Pierwsze próby lotu odbywał na wzgórzach w Odporyszowie, później startował z kościelnej wieży. Relacje o jego wyczynach w 1867 roku zamieścił krakowski „Kalendarz Czecha”. W 1869 roku zmarł po upadku podczas jednej z prób lotu. I choć jego sukcesy jako pioniera lotnictwa nie są specjalnie uznawane, to dla wielu pozostaje konstruktorem podniebnych marzeń.

Muzeum opowiada historię Jana Wnęka, cieśli i rzeźbiarza, człowieka z wyobraźnią i marzeniami. Mówiono o nim Wit Stwosz z Powiśla, Ikar znad Dunajca lub polski Leonardo da Vinci. O to, by pamięć o nim nie zaginęła, walczyło wiele osób. Początki muzealnej kolekcji sięgają 1978 roku, kiedy kustosz sanktuarium ksiądz Henryk Chojnacki zabrał rzeźby z kaplic różańcowych i umieścił je w przykościelnej wieży. W 1991 roku  ksiądz Surma otworzył muzeum w nowym budynku obok kościoła. Część rzeźb znajduje się również w Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. W 2009 roku ekspozycję przebudowano przy udziale Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie.

W muzealnej kolekcji znajdują się zbiory sakralne, rzeźby o tematyce biblijnej, postacie i sceny rodzajowe oraz pamiątki po ludowym rzeźbiarzu i konstruktorze Janie Wnęku. To dobry początek, by poznać historię niezwykłego człowieka, samouka i pasjonata. Prace Jana Wnęka znajdują się również w świątyni, w kaplicy Ogrojec oraz sześciu leśnych kapliczkach krytych wysokimi, dwuspadowymi daszkami (zespół kaplic Siedmiu Boleści Maryi i krzyż), w których umieszczono polichromowane płaskorzeźby. Oraz na wzgórzu w kaplicy świętej Małgorzaty. O Janie Wnęku przypomina też drewniany pomnik, dzieło M. Pajora.

Odwiedzając muzeum warto wejść do barokowego kościoła o niezwykle bogatym i barwnym wnętrzu. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej ze świętymi Wojciechem i Stanisławem z XVII wieku. W prezbiterium widać tablicę epitafijną księdza Morgensterna, od którego zaczęła się historia Jana Wnęka.


Powiązane treści