Facebook link

Kapliczka prawosławna Mała Cerkiewka Jaworki - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kapliczka prawosławna Mała Cerkiewka Jaworki

Kapliczka prawosławna Mała Cerkiewka Jaworki

Pomalowana na biało kapliczka z blaszanym dachem.
Jaworki, Rezerwat Przyrody Biała Woda, 34-460 Jaworki Region turystyczny: Pieniny i Spisz
Urocza kapliczka jest jedynym wyraźnym śladem po dawnej łemkowskiej wsi Biała Woda, której pierwotni mieszkańcy pochodzenia wołoskiego trudnili się pasterstwem, a z biegiem czasu zajęli się również uprawą roli.

W XVIII i XIX wieku Łemkowie dali się też poznać jako specjaliści od naprawy pękniętych glinianych naczyń. Tutejsi druciarze docierali nawet do Warszawy. Wieś spalono w 1947 roku po wysiedleniu ludności w ramach akcji Wisła, a następnie ponownie częściowo zasiedlono przez mieszkańców Spisza i Podhala. We jej wschodniej części powstał rezerwat przyrody Biała Woda. Prowadzi do niego ścieżka, przy której stoi ładna kapliczka.

Dokładnie nie wiadomo kto i kiedy wybudował kapliczkę, ale byli to Łemkowie. To budyneczek przypominający małą cerkiewkę, kamienny, otynkowany i pobielony, kryty dwuspadowym dachem gontowym zakończonym na kalenicy złocistym, baniastym hełmem. Opiekun kapliczki Filip Ikoniak, Łemk wywieziony w dzieciństwie w czasie akcji Wisła, który w 1957 roku wraz z matka powrócił do domu, starannie odnowił kapliczkę i pokrył hełm miedzianą blachą. W ścianach bocznych znajdują się prostokątne okienka, wejście od frontu zamykają drzwi z metalowych prętów, nad nimi we wnęce umieszczono figurkę Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.

W środku znajduje się ołtarzyk z barokowo-ludowym retabulum z XVIII i XIX wieku z płaskorzeźbą Chrystusa i obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Na nim ludowe rzeźby Chrystusa i Matki Boskiej Bolesnej. Na ścianach wiszą oleodruki i teksty modlitw. Na podłodze ustawiono ludowe, drewniane rzeźby, w tym świętego Jana Nepomucena.