Facebook link

Kościół świętego Jana Chrzciciela Jaworki - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętego Jana Chrzciciela Jaworki

Kościół świętego Jana Chrzciciela Jaworki

Kościół o prostej bryle z wieżą z cebulastym hełmem, biały z miedzianymi dachami. Otoczony kamienno-drewnianym ogrodzeniem.
ul. Kościelna 24, 34-460 Jaworki Region turystyczny: Pieniny i Spisz
tel. +48 182622752
Ta biała świątynia to jedna z piękniejszych budowli sakralnych w Małych Pieniach. Wybudowano ją pod koniec XVIII wieku jako greckokatolicką cerkiew świętego Jana Chryzostoma. Uwagę zwraca ikonostas odrestaurowany z zachowaniem kanonów sztuki zdobniczej wschodnich malarzy i artystów.

Drewniana, łemkowska cerkiew powstała w 1680 roku, a po jej pożarze w 1798 roku wybudowano nową. Jest to budowla murowana z kamienia ciosowego, otynkowana, jednonawowa, klasycystyczna z elementami baroku. To wiejski kościółek józefiński o prostej bryle zewnętrznej bez dekoracji, o architekturze opartej na austriackich urzędowych wzorach. Nawę i prezbiterium kryją dachy siodłowe, pierwotnie gontowe, dziś z blachy miedzianej. Wysoką wieżę zegarową wieńczy podwójny hełm baniasty z latarnią, a smukłą wieżyczkę-sygnaturkę hełm baniasty.

Świątynia ma wydłużoną nawę i węższe, trójbocznie zamknięte prezbiterium, do którego przylega zakrystia. Wejście znajduje się pod wieżą. Wnętrze kryje sklepienie kolebkowe z lunetami, które razem ze ścianami pokrywa polichromia z 1926 roku, dzieło Andrija Demkowicza. Bogato dekorowany greckokatolicki, rokokowy ikonostas z XVIII wieku wypełniają cenne ikony. Ażurowe carskie wrota z parą kolumn osłania baldachim. Chór muzyczny wspiera potrójna arkada. Są też ołtarze boczne, ambona, pocerkiewne feretrony oraz w prezbiterium obraz świętego Jana Ewangelisty namalowany na desce. Od 1946 roku jest to kościół rzymskokatolicki parafii w Szlachtowej.

Do świątyni, otoczonej kamienno-drewnianym ogrodzeniem, przylega łemkowski cmentarz.

W XXI wieku cerkiew remontowano, odnowiono ikonostas i zmieniono pokrycie dachu. Na poddaszu znajduje się chronione stanowisko nietoperza podkowca małego.