Szlaki tematyczne w Małopolsce

Katedra w Tarnowie
Małopolska zachwyca różnorodnością. Odnajdziemy tu zabytki wszystkich epok, różnorodne style architektoniczne, budowle niezwykłe skrywające w swych murach fragmenty wcześniejszych budynków i ukryte pośród współczesnej zabudowy perełki z dawnych wieków. By odkryć to bogactwo, dotrzeć do tego, co jest najbardziej interesujące lub po prostu wybrać spośród wielu możliwości, turysta potrzebuje klucza. Takim kluczem do odkrywania Małopolski są szlaki, gdzie wybrane obiekty i miejsca powiązane są tematycznie.
Popularność szlaków tematycznych w ostatnich latach zdecydowanie wzrosła: turysta udający się w dane miejsce, wybierając się na weekend czy też na dłuższy urlop, szuka konkretnych propozycji wycieczek, aby jak najpełniej zorganizować swój czas i jak najlepiej poznać okolicę, w której przez jakiś czas będzie przebywał. Szlaki tematyczne to świetny pomysł na pokazanie dobrodziejstw okolicy: dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego czy nawet kulinarnego. Turystyka kulinarna również zyskuje na popularności, a karczmy z regionalnymi potrawami prześcigają się w ofercie. Czemu by zatem tych obiektów nie połączyć w jeden szlak, nadać im spójności i przedstawić turyście?
 
Na szczęście coraz więcej obiektów podejmuje współpracę, biorąc udział w ciekawych projektach, aby jak najpełniej przedstawić swoją ofertę. W Małopolsce mamy chociażby Małopolską Trasę Smakoszy czy Małopolski Szlak Winny, który zaprasza przede wszystkim miłośników wina, ale nie tylko – odwiedzenie winnic może być niesamowitą atrakcją, nawet dla tych najmłodszych turystów, którzy dzięki takiej wycieczce poznają sposoby uprawy winorośli i pozyskiwania z nich wyrobów. 
 
Na małopolskie szlaki tematyczne zapraszani są zarówno turyści, którzy odwiedzają nasz region po raz pierwszy, jak i ci, którzy goszczą tu często. Może właśnie nawet przede wszystkim oni – znający Małopolskę od podszewki i poszukujący nowych odkryć, ciekawych propozycji i nieznanych wcześniej ścieżek. Szlaki tematyczne to doskonały pomysł na rodzinne zwiedzanie, sięgnięcie do historii regionu, konkretnej postaci i tajemnic, jakie skrywa okolica.
 
Do większości miejsc, które łączy dany szlak, dotrzemy z pomocą znaków usytuowanych w terenie, a przy obiektach często znajdują się tablice informacyjne. O wielu z nich dowiemy się odwiedzając lokalne punkty informacji turystycznej lub strony internetowe miejscowości, do których się wybieramy.
 
Wśród szerokiej oferty szlaków każdy znajdzie coś dla siebie. Ślady epoki romanizmu w Małopolsce można odkrywać poruszając się po Szlaku Romańskim, zabytki renesansowe zebrane zostały na Szlaku Renesansu, wielbicieli Młodej Polski zapraszamy na szlak „Młodopolska Małopolska”, a dzięki temu, że został wyznaczony i oznakowany w terenie Szlak Średniowiecznych Miasteczek Małopolski, można łatwiej dotrzeć do urokliwych małych miast, które mają swój początek w Wiekach Średnich. Z bogatej oferty szlaków tematycznych zdecydowanie warto skorzystać i śledzić ją na bieżąco: nowe propozycje powstają rokrocznie i stanowią wspaniałą bazę pomysłów. Szlaki tematyczne to niewyczerpywalne źródło pomysłów na wycieczki po Małopolsce.

Szlaki tematyczne