Pustynia Błędowska wśród 16 nowych cudów Polski! Polska Sahara najpopularniejsza w Małopolsce

Pustynia Błędowska. Lotne piaski, z prawej strony niewielka kępa zieleni
Pustynia Błędowska, w internetowym głosowaniu magazynu National Geographic Traveler na "Cuda Polski 2023", nie miała sobie równych w naszym regionie. Znalazła się również w prestiżowych zestawieniu 16 nowych cudów Polski. W pokonanym polu pozostawiła w Małopolsce malowniczy szlak rowerowy VeloDunajec oraz wspaniały Krakowski Szlak Modernizmu.

– W plebiscycie wzięła udział niebagatelna liczba ponad 123 tys. głosujących. W przypadku niektórych regionów walka o głosy trwała do ostatniej godziny. Z przyjemnością i dumą prezentujemy 16 miejsc, które zdobyły tytuły nowych Cudów Polski. Jestem przekonany, że nowe Cuda Polski znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polek i Polaków – podkreślił Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic i National Geographic Traveler.

W plebiscycie National Geographic Traveler startowało 48 niezwykłych polskich atrakcji. W Małopolsce o palmę pierwszeństwa rywalizowały, oprócz Pustyni Błędowskiej, także VeloDunajec i Krakowski Szlak Modernizmu.

Pustynia Błędowska – „Polska Sahara” z lotnymi piaskami

To jedyne takie i tak duże miejsce w Polsce, w którym przyroda, ale i działalność człowieka, stworzyły tak wyjątkowy, a zarazem niesamowity ekosystem pustynny. To również największy w kraju obszar lotnych piasków, liczący przeszło 33 kilometry kwadratowe. Byli tacy, którzy twierdzili, że można na niej obserwować zjawisko fatamorgany. Choć dziś pustynia objęta jest ochroną, to jest również wielką atrakcją turystyczną Małopolski.

 

VeloDunajec – nie ma piękniejszej trasy rowerowej w Polsce

Tatry, Gorce, Beskidy, Pieniny oraz Pogórze – wszystkie te malownicze pasma górskie możemy podziwiać przemierzając VeloDunajec, najpiękniejszą trasę rowerową w Polsce. Jadąc nią zobaczymy również 3 wspaniałe jeziora, kłaniając się jednocześnie 7 imponującym warowniom. Rozpoczynamy pod Tatrami, by w Wietrzychowicach – miejscu, gdzie Dunajec wpada do Wisły – spotkać się z Wiślaną Trasą Rowerową. Choć przecina 7 pasm górskich nie nastręcza większych trudności, a pokonać ją może praktycznie każdy miłośnik jazdy na rowerze. Tak po Małopolsce podróżuje się w rytmie eko.

Krakowski Szlak Modernizmu – zaskakujący świat sztuki

Aleje Trzech Wieszczów, Nowa Huta, Półwsie Zwierzynieckie, Stare Miasto. Co je łączy? Oczywiście malowniczy Krakowski Szlak Modernizmu, potężna skarbnica wiedzy o niezwykłej architekturze, ludziach, ale też barwnej historii. To 10 bardzo różnorodnych i nieoczywistych wypraw szlakiem krakowskiego modernizmu. Przy tej okazji warto zajrzeć na stronę internetową szlakmodernizmu.pl, którą stworzył Instytut Architektury, bowiem to świetna baza wiedzy o sztuce modernistycznej i postmodernistycznej.

Oto laureaci plebiscytu "Cuda Polski 2023"

⇒ Dolnośląskie – Miasto Bardo; 

⇒ Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera; 

⇒ Lubelskie – Włodawa;

⇒ Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;

⇒ Łódzkie – Monopolis;

⇒ Małopolskie – Pustynia Błędowska; 

⇒ Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie; 

⇒ Opolskie – Twierdza Nysa; 

⇒ Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;

⇒ Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku; 

⇒ Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo; 

⇒ Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy; 

⇒ Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;

⇒ Warmińsko-Mazurskie – Gołdap; 

⇒ Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno; 

⇒ Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści