Odpoczywaj w rytmie eko…

Turystka na skale nad zieloną Doliną Prądnika
Podróże w rytmie eko to ekscytujące przygody, ale piesze wędrówki, rowerowe wyprawy, spływy kajakowe i rajdy konne pochłaniają mnóstwo energii. Niezależnie od tego czy nasza ekowycieczka jest krótką weekendową wyprawą czy dłuższym wakacyjnym pobytem, aby wypocząć, poszukujemy gościnnego, wygodnego i bezpiecznego miejsca, które działa w rytmie eko oczywiście… W Małopolsce nie brakuje takich miejsc a my podpowiemy gdzie się znajdują i jak ich szukać.

W  regionie odnaleźć można wiele miejsc, które są nie tylko doskonałą bazą noclegową, ale oferują dużo więcej… Jedne, przyciągają domową atmosferą, możliwością odpoczynku na łonie natury, kontaktem z domowymi zwierzętami i doskonałym jedzeniem, przygotowanym z lokalnych produktów, pochodzących nierzadko z własnych hodowli i upraw, inne, usytuowane w zabytkowych budynkach, umożliwiają kontakt z historią, kulturą i tradycją. Każdy, z pewności znajdzie to czego potrzebuje aby złapać oddech po wyczerpującym dniu pełnym wrażeń.

Stół nakryty do śniadania

Planując wakacyjny pobyt lub wycieczkę z przewodnikami „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko” warto zwrócić uwagę na opisy i kontakty do wielu wyjątkowych obiektów, których filozofia działania oparta jest o zasady ekoturystyki. Można poczuć tam prawdziwego ducha okolicy i doświadczyć otwartości i życzliwości gospodarzy. To właśnie ich doświadczenia i opowieści mają szansę dodatkowo umilić nam czas i przybliżyć miejscowe zwyczaje.

Kredens kuchenny, stół, krzesła i komoda w niebieskim kolorze

Kraków i okolice…

Już w samym Krakowie znajduje się miejsce niezwykłe, które oferuje wypoczynek w miejscu z 1000 letnią historią (!). Sprzyja ono wyciszeniu, kontemplacji i rozwojowi duchowemu, ale także otoczone jest piękną przyrodą Bielańsko-Tynieckiego Parku krajobrazowego – mowa o Domu Gości w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu – najstarszym funkcjonującym do dziś klasztorze w Polsce. Tu można nie tylko  wyciszyć się, uciec od codzienności, ale także przenieść w czasie, jak za sprawą bajkowego wehikułu. Z kolei Gospodarstwo Agroturystyczne „We Młynie” położone w Dolinie Prądnika, to genialna baza wypadowa dla wszystkich, którzy chcą eksplorować Ojcowski Park Narodowy i Jurę. Dom wybudowany w miejscu starego młyna przyciąga jurajskimi widokami, uprzejmością mieszkańców, smakiem domowych potraw, słodyczą miodu z przydomowej pasieki, a od niedawna, aromatem wina z własnej winnicy, w której na południowych stokach wzgórz dojrzewają soczyste winogrona.  Niedaleko Wieliczki doskonale wypocząć można w Amigówce – siedlisku z domem z sosnowych bali, gdzie słowo przyjaźń nabiera szczególnego znaczenia… Zaprzyjaźnić można się tu nie tylko z sympatycznymi gospodarzami, którzy jako przewodnicy po regionie wiedzą o tej ziemi wszystko, ale także sarnami, wiewiórkami i bażantami, które doskonale czują się w tamtejszym ogrodzie. Amigówka doskonale sprawdzi się jako baza dla wycieczek po Pogórzu Wielickim, ale także samym Krakowie i okolicach.

Klasztor kamedułów wśród drzew, wokół mgła

Tarnów i okolice…

Nieco bardziej na wschód, w okolicach Tarnowa, także nie brakuje urokliwych miejsc, w których warto się zatrzymać. Wśród zielonych wzgórz, lasów i okolicznych winnic, w Iwkowej znajduje się Bacówka Biały Jeleń. Każdy kto zdecyduje się na odwiedzenie tego miejsca będzie miał zapewniony błogi spokój i relaks na łonie natury, zapomni o wielkomiejskim zgiełku, spędzi aktywnie czas w otoczeniu szumiących jodeł, sosen i świerków. Wspaniałe widoki, bliskość przyrody, czyste, rześkie, leśne powietrze będą najlepszym towarzystwem zdrowego, radosnego wypoczynku. Z kolei na Jamnej, słynącej z Domu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei i działalności Dominikanów, właściciele „Chatki Włóczykija” stworzyli produkt ekoturystycznie kompleksowy. Drewniany dom, którego nazwy pokoi i apartamentów inspirowane są historią bajkowych muminków, wypożyczalnia rowerów górskich (Miejsce Przyjazne Rowerzystom!), romantyczne z nazwy i przepyszne w smaku Schronisko Dobrych Myśli, stanowiące zaplecze gastronomiczne obiektu. Można tam w pełni  zdystansować się od codziennych problemów, rozkoszować ciszą i pięknem Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Panorama pogórzy

Podhale…

Podhale z racji dużej popularności turystycznej i unikalnych walorów przyrodniczych i kulturowych docenianych w kraju i zagranicą dysponuje ogromną liczbą obiektów noclegowych, także tych  funkcjonujących w rytmie eko. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Przykładowo, z  dala od głównych szlaków, w Stryszawie trafić można na Przytulię – stuletnią drewnianą chatę „w babcinym” stylu, krytą gontem, otoczoną ogrodem pełnym kwiatów, z placem zabaw i wspaniałym widokiem na okolicę.   Willa Akiko w Harklowej, z przepięknym widokiem na tatrzańskie szczyty została nazwana imieniem właścicielki.  Akiko Miwa, japonka, która przyjechała do Polski ponad 30 lat temu, prowadzi wyjątkowe miejsce, które łączy małopolskie tradycje kulturowe i kulinarne z odległymi wpływami japońskimi. Willa Akiko od lat inspiruje artystów - to miejsce twórcze położone  w otoczeniu dzikiej przyrody z doskonałą kuchnią, gdzie można spróbować lokalnych specjałów, ale także wyśmienitych japońskich dań.  Odwiedzając Szczawnicę warto zatrzymać się z zabytkowej Willi Marta położonej w centrum pienińskiego kurortu, obok Parku Dolnego. Oferuje niepowtarzalną artystyczną atmosferę, którą dodatkowo podkreśla stylowa architektura połączona z pięknem otaczającej ją natury. Z kolei w sercu Gorców – w Rabce Zdroju, mieście szczególnie przyjaznym najmłodszym, powstało miejsce wręcz idealne dla rodzin z dziećmi, które odpowiada na wszelkie ich potrzeby.  To Cichy Zakątek – pensjonat z niepowtarzalną rodzinną atmosferą. Dom na wzniesieniu, w sąsiedztwie brzozowego lasku zachęca do aktywnego wypoczynku. Malownicza okolica i szeroka przestrzeń wokół domu zapewniają odwiedzającym gospodarstwo spokój, komfort i bezpieczeństwo.

Drewniany wiejski domek

Małopolska Zachodnia…

Wille w stylu zakopiańskim zachwycają nie tylko na Podhalu. Budowano je również w Lanckoronie, mieście aniołów, w latach 20 i 30 ubiegłego stulecia. Najstarszym pensjonatem (najstarszym prawdopodobnie również w Polsce!) jest willa Tadeusz. Działa nieprzerwanie na zboczu góry lanckorońskiej od niemal 100 lat! Drugim ciekawym pensjonatem jest Willa Zamek, otulona przecudnym ogrodem z wieloma cennymi okazami roślin. O widoku z balkonu tej willi śpiewał nawet Marek Grechuta w piosence „Lanckorona”. Urok okolicy urzeka do tego stopnia, że trudno się dziwić, że wille i cała Lanckorona przyciąga artystyczne dusze szukające natchnienia i twórczego klimatu.

Stolik z dwoma krzesłami i skrzynki z kwiatami na tarasie willi, widok na zielone krzewy

Ziemia Sądecka…

Podróżując po Beskidzie Niskim – prawdziwej krainie łagodności, warto zatrzymać się w jednym z gospodarstw zrzeszonych w Towarzystwie z Beskidu Niskiego. Stowarzyszenie pełnych energii ludzi gotowych realizować wartościowe inicjatywy na rzecz turystyki i lokalnej społeczności zrzesza  właścicieli kilku domów, które tak jak oni mają różne osobowości, ale wszystkie łączy jedno - naturalna radość goszczenia. Każdy znalazł się w innej dolinie, których Beskid ma tu niemało.  Wystarczy zrobić zaledwie kilka kroków, aby zanurzyć się w bezmiarze lasu – najlepszym ekosąsiedztwie.

Grupa roześmianych osób pozująca do wspólnego zdjęcia pod napisem na desce Towarzystwo z Beskidu Niskiego

Podobnie jest w przypadku Buczynowej Doliny położonej w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Szlaki turystyczne zaczynają się tuż za domem dla gości, zatem niemal w każdej chwili można ruszyć na wycieczkę pieszo, rowerem, na nartach biegowych, z kijkami trekingowymi czy do nordic-walkingu. Tak niewiele trzeba, by odwiedzić największe atrakcje parku… Zupełnie wyjątkową ekomiejscówką jest Gospodarstwo Agroturystyczne Malowane Wierchy w Gładyszowie. Tutaj każdy ekoturysta odnajdzie wszystko czego mu potrzeba, komfortowy nocleg, wypożyczalnię rowerów, ofertę warsztatów edukacyjnych, najwyższej jakości ekologiczne posiłki i produkty, których jakość i pochodzenie potwierdza obecność w sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolska. Natomiast wszyscy fani 2 kółek będą zachwyceni ofertą Rowerowego Fun’u usytuowanego w Chełmcu nieopodal Nowego Sącza,  gdzie można spacerować, jeździć na rowerze, biegać, biesiadować w pobliskich szałasach, zbierać grzyby i owoce leśne. Profesjonalna wypożyczalnia rowerów i kameralne noclegi dają ogromne spektrum możliwości miłośnikom 2 kółek.

Gałąź jabłoni z dorodnymi jabłkami

Na szlaku, na łonie natury…

Jeśli nie w rodzinnym pensjonacie, zabytkowej willi, gospodarstwie agroturystycznym, klimatycznym siedlisku, gdzie jeszcze można zatrzymać się podczas ekopodróży? Jeśli wędrujemy górskimi szlakami doskonale sprawdzą się schroniska górskie. Położenie schronisk przy górskich szlakach gwarantuje możliwość odnalezienia kolejnego noclegu w odległości maksymalnie 1 dnia wędrówki pieszej. Wystarczy zatem wziąć plecak, mapę, ekwipunek na drogę i ruszać szlakiem przyrody! Aktualnie w Karpatach zachodnich funkcjonuje ok 40 schronisk PTTK. Infrastrukturę turystyczną uzupełniają chatki studenckie (należące do PTTK i prywatne) oraz pola namiotowe, które zazwyczaj działają sezonowo. Wiele z nich nadal zachowało niepowtarzalną atmosferę i można w nich liczyć na wieczór przy gitarze lub ognisku, choć dziś pełnią różnorodne dodatkowe funkcje wychodząc naprzeciw zmieniającej się turystyce. Zabierając ze sobą namiot musimy pamiętać, że nie wolno biwakować poza wyznaczonymi do tego celu miejscami. Korzystając z takiej formy noclegu należy pamiętać o tym by wszystko to co zabraliśmy ze sobą w góry, wróciło z nami z powrotem – w tym także śmieci.

Schronisko górskie PTTK z kamiennym parterem i drewnianą górą.

Kontakty do miejsc opisanych w tekście oraz innych uroczych ekozakątków idealnych do odpoczynku z dala od tłumów i blisko natury można bez trudu odnaleźć w przewodnikach „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko”.  Podróżujcie i wypoczywajcie w rytmie eko!


Baner - wydarzenia.jpg

Verknüpfte Assets